15. august 2026

Paris – Extreme blev nr. syv

Ulrik Pedersen
DEL NYHEDEN X WhatsApp

Extreme var godt med fra start i sin første start på fransk grund, men et løb i inderbanen og sidenhen sen angrebsplads rakte ikke til en topplacering på den franske hovedbane.  

Den tidligere europamester var med i spidsstriden, men kort efter start blev Extreme flyttet til inderbanen, hvor den danske traver havnede bag den førende Happy Danica.

Der var ikke de store forskydninger, før Hedic Gema kom frem udvendigt på den førende Happy Danica. Den manøvre skete med 1100 meter til mål, og så skulle flere afsted.

Hedic Gema overtog kort efter føringen, hvilket betød tredje par indvendigt til Extreme. Det var også positionen, da løbet gik i sin afsluttende fase.

Der blev sidenhen plads til at søge ud i banen, men det lykkedes ikke at tage meter ind på de foranliggende, og ved målpassagen var Extreme nr. syv. Løbet blev vundet af Jack Tonic i tiden 1.11,8/2100 m. Auto.

Info

Der var 900 euro i præmie til Extreme.

Løbet kan ses her.

Den anske traver vil uden tvivl have gav af løbet i kroppen, men der skal også leveres på højeste hylde for at være med.

Foto af Hesselborg Foto.

SENESTE NYHEDER
16. juni 2020

Dansk opdrætter fylder år

Travet.dk har et godt og tæt samarbejde med Stutteri Laser på Fyn. Et stutteri, der ledes af Bo Seisbøll og fruen…
16. juni 2020

Udstyr sælges – Trykvogn

Her er den anden vogn. Det er en trykvogn, samme slags som de bruger i Norge. Den er naturligvis uden…
15. juni 2020

Far og datter sejrede i Skive

Knud Mønster knækkede mange favoritspillere, da han i dag sejrede på hjemmebanen med, egentrænede Listas Manboy (Pad d’Urzy), der dermed tog karrierens 21…
SAMARBEJDSPARTNERE