15. august 2026

Nicklas Korfitsen indledte i Aarhus

Ulrik Pedersen
DEL NYHEDEN X WhatsApp

Nicklas Korfitsen indledte i Aarhus

Mon Cheri overtog kommandoen – og siden var sejren aldrig i fare

Der blev lagt forsigtigt fra land, men da tempoet blev skruet i vejret, var Mon Cheri og Nicklas Korfitsen klar. Den 3-årige hoppe overtog føringen efter 500 meter og forsvarede siden positionen hele vejen til målstregen.

Makita og Birger Jørgensen var blandt de hurtigste fra start, men kort efter kunne outsideren Kid Lavec overtage spidsen. Der blev ikke kørt noget voldsomt tempo i løbets indledende fase, og de første 500 meter blev passeret efter beskedne 1.21.

Det var en fart, som Nicklas Korfitsen ikke var tilfreds med. Han valgte derfor at sende Mon Cheri fremad, og den 3-årige hoppe kunne overtage føringen fra Kid Lavec.

Dermed var løbets senere vinder placeret i front.

Mon Cheri fik lov til at bestemme

Efter føringsskiftet kunne Nicklas Korfitsen kontrollere løbet med Mon Cheri. Tempoet blev fortsat holdt på et behersket niveau, og kilometeren blev afviklet efter 1.21,1.

Kid Lavec fik ryg på den førende, mens konkurrenterne længere tilbage måtte begynde at overveje deres angreb.

Det var fortsat Mon Cheri, der bestemte begivenhederne, da feltet gik ind på den sidste omgang. Nicklas Korfitsen havde kørt et taktisk løb og sørget for, at hans hest havde kræfter tilbage til den afgørende fase.

Ind mod sidste sving begyndte der for alvor at ske noget bag den førende.

Patrick Larsen søgte fremad med Montgomery, og samtidig blev der sat angreb ind af både Henrik Lønborg og Kasper Foget. Dermed blev der lagt op til en spændende afslutning, hvor flere af konkurrenterne forsøgte at komme tættere på Mon Cheri.

Forsøgene ændrede dog ikke på løbets udfald.

Sikker hele vejen til mål

Mon Cheri havde fortsat overskud i front, og da feltet drejede ind på opløbet, kunne Nicklas Korfitsen bede sin hest om det sidste.

Den 3-årige hoppe svarede på kuskens signaler og holdt konkurrenterne sikkert bag sig. Ingen formåede for alvor at true Mon Cheri, der kunne fortsætte hele vejen frem mod målstregen og sikre sig karrierens anden sejr.

Kid Lavec havde undervejs fået det perfekte løb i ryggen på Mon Cheri og holdt godt ved til andenpladsen. Who’s Money leverede ligeledes en fin afslutning og sikrede sig løbets tredjeplads.

Vindertiden blev 1.18,3 over 1.820 meter voltestart.

Der var dermed markant forskel på tempoet undervejs og den endelige vindertid. Efter en rolig indledning blev der afsluttet langt hurtigere, men Mon Cheri havde hele tiden de nødvendige kræfter til at afvise konkurrenterne.

Anden sejr i seks starter

Mon Cheri er en 3-årig hoppe efter Hayden Hanover og Trevi Dilli. Hun er både opdrættet og ejet af velkendte Bjarke Thomsen, mens Nicklas Korfitsen står for den daglige træning.

Dagens opgave var blot den sjette start i Mon Cheris karriere, og sejren var hendes anden. Resultatet vidner om en hoppe, der fortsat befinder sig tidligt i sin karriere, men som allerede har vist, at hun ved, hvad det handler om.

Nicklas Korfitsen traf samtidig den afgørende beslutning på et tidligt tidspunkt. Da han vurderede, at tempoet var for lavt, sendte han resolut Mon Cheri frem mod føringen.

Herfra fik parret lov til at kontrollere løbet, og selv om konkurrenterne forsøgte sig i sidste sving, havde Mon Cheri svaret klar.

Hun var bedst på dagen og vandt foran Kid Lavec og Who’s Money.

Se løbet her.

SENESTE NYHEDER
1 1
13. august 2026

Få pladser tilbage

9 moderne hestebokse udlejes. Der er nu kun få ledige pladser i et topmoderne hesteanlæg på Flyvej i Skive. Anlægget…
AndersLindqvist1
13. august 2026

I sit livs kamp

I sit livs kamp – Nogle gange må man turde bede om hjælp Anders Lindqvist har gennem et langt liv…
SAMARBEJDSPARTNERE