27. august 2026

Laban Gardenia

Ulrik Pedersen
DEL NYHEDEN X WhatsApp

Laban Gardenia sælges for 20.000 kr.

Der er mulighed for at erhverve sig en startklar og fortsat forholdsvis urutineret traver til en overkommelig pris.

4-årige Laban Gardenia udbydes nu til salg for 20.000 kroner.

Laban Gardenia er en vallak efter Beer Summit og Exit Light.

Laban Gardenia har allerede fået løbserfaring, men har fortsat relativt få starter bag sig. Han har undervejs vist, at der er fart i benene, selv om resultatrækken ikke nødvendigvis fortæller hele historien.

Ved en start på Jydsk Væddeløbsbane sidste efterår sad Laban Gardenia eksempelvis med en god mulighed for karrierens første sejr, inden en galop kostede et topresultat. Hesten blev efterfølgende fremhævet som en hest, der havde været tæt på sejren.

I 2026 har Laban Gardenia fået yderligere rutine. Senest på Jydsk Væddeløbsbane den 11. juli løb han 1.17,4a/1800 meter med Martin Andreasen i sulkyen.

Der er således tale om en hest, som allerede er inde i løbsrytmen, og som kan være interessant for den nye ejer, der ønsker en hest til de almindelige danske løb uden at skulle investere et stort beløb.

Laban Gardenia kan være et spændende emne for både amatørstalden, nye hesteejere eller en ejerkreds, der ønsker at komme ind i sporten til en meget overskuelig pris.

Laban Gardenia var senest nr. to på Jydsk Væddeløbsbane.

Pris: 20.000 kr.

Laban Gardenia
4-årig vallak
Far: Beer Summit
Mor: Exit Light
Opdrætter: Anton & Martin Andreasen
Træner: Bent Dahl – Fyens Væddeløbsbane

Telefon: Bent Dahl Tlf. 29 66 67 18

Se den komplette løbsprofil og resultater på Travinfo. – Link

Ved seriøs interesse kan der rettes henvendelse omkring Laban Gardenia.

Se seneste start her.

ChatGPT Image 26. aug. 2026 11.43.09 800x1000 1

SENESTE NYHEDER
Felt Jaegersro
25. august 2026

Hvem kommer igennem nåleøjet?

Hvem kommer igennem nåleøjet? Om et par uger køres det svenske travderby på Jägersro-banen i Malmø. I aften skal man…
VictorRosleff
25. august 2026

Tre danske sejre på Halmstad

Tre danske sejre på Halmstad De danske farver blev også vist frem ved mandagens løb på Halmstad. Det blev til…
elmar shadow
25. august 2026

Sådan gik det i Skive

Sådan gik det i Skive Kaj Jensen kunne noteret sig for to trænersejre ved løbene i Skive, hvor ingen kuske…
osman bogoe aeresrunde derby Foto BS
24. august 2026

Programsider til Derbysøndag

Programsider til Derbysøndag Derbyweekenden nærmer sig med hastige skridt, og for dem, der allerede nu vil begynde forberedelserne til årets…
SAMARBEJDSPARTNERE