16. august 2026

Hjælp Bornholms Brand Park med at nå i mål

Ulrik Pedersen
DEL NYHEDEN X WhatsApp

Bornholms Brand Park har akut brug for en baneomlægning for at fremtidssikre banen, og de håber at du kan hjælpe dem med at komme i mål.

Vi er så tæt på målet. Vi er nået til opløbsstrækningen og der er nu kun 2 millioner kroner mellem os og mållinjen for at omlægningen af travbanen kan blive en realitet, og fremtidige generationer også kan få glæden af travbanen.

Hjælp os at komme i mål. Støt banen ved at donere 1 meter banebelægning.

Du kan nu støtte baneomlægningen ved at donere 1 meter banebelægning. Prisen er 5.000 kr.

Banen er i alt 580 meter lang, og de første 5 meter er allerede doneret. Ønsker du at hjælpe, kan du overføre dit bidrag direkte til vores donationskonto:

Reg: 2000

Konto: 9041701223

obs: husk at oplyse dit navn ved overførsel

Alle dem der støtter med navn, vil få sit navn vist på en tavle på travbanen efterfølgende. En rigtig god mulighed, som privatperson og virksomhed at gøre noget godt for Bornholm.

Projektet koster i alt 9,9 millioner kroner. Vi har fået stor lokal opbakning til projektet, hvor vi har modtaget 5,1 millioner fra lokale fonde og bidragsydere. Men når vores egne midler er lagt til, mangler vi stadig akut 2 millioner kroner og her håber vi at endnu flere virksomheder og privatpersoner kan hjælpe os med at komme over målstregen.

Charlotte Berg, Driftsleder udtaler at: “vi skal have lavet en aftale med entreprenør senest den 29. oktober. Så vi har rigtig meget brug for opbakning fra alle med interesse for dette skønne  sted. Dette projekt er så vigtigt for vores fremtid. Banen er vores livsnerve. Jeg tror på at der  er flere der ude der gerne vil hjælpe os. Og det er nu, vi har brug for hjælpen!”

Charlotte Berg
Driftsleder på Bornholms Brand Park 

SENESTE NYHEDER
S3Q8254 scaled 2
25. juni 2026

Svend Dyhrberg – 100.000 SEK

Svend Dyhrberg – 100.000 SEK Den danske travtræner Svend Dyhrberg, der til daglig driver en stabil og veldrevet træningsforretning på…
lotus sacre 4 1
25. juni 2026

Kort Nyt

Kort Nyt — Vi samler op Travet.dk samler her op på tirsdagens vigtigste smånyt fra ind- og udland. Et hurtigt…
menza 2 1 1
25. juni 2026

Birger flyver videre

Birger flyver videre Birger Jørgensen holder et niveau i 2026, som selv for ham begynder at ligne noget historisk. Den…
menza 3 1 1
25. juni 2026

Sådan gik det i Skive

Sådan gik det i Skive Birger Jørgensen blev dagsbedst med tre sejre i Skive og udbyggede dermed sin føring på…
SAMARBEJDSPARTNERE