14. august 2026

Great Challenger for sjette gang

Ulrik Pedersen
DEL NYHEDEN X WhatsApp

Opdrætterforeningens Great Challenger tilbage på tronen i Danmark.

Talent på talent, stjerne efter stjerne og en bredde på et meget højt niveau, det er historien om Great Challenger i avlen.

Great Challenger debuterede i avlen i 2005, og det sagde bang-bang med det samme. O-årgangen var den første med sejrsheste på samlebånd. Koryfæer som Only The Lonely, Orion Hindø, Odysseus, Osbourne, Out Of Nowhere, Ohio Gilbak og Odin Rush med flere, og så den helt store juvel: Copenhagen Cup-vinderen Orali med 22 sejre og 2.027.183 kr.

Næste årgang, P-årgangen, indeholdt allerede en klassisk vinder. I landets ældste klassiske løb afviklet siden 1896. Dansk Opdrætningsløbs-vinderen Pikachu C N.

Tredje årgang gav så en dobbelt klassisk vinder i Rusty Dust. Et af dansk travsport største talenter nogensinde, med sejre i både Dansk Opdrætningsløb og Dansk Trav Kriterium. Rusty Dust overvintrede som derbyfavorit a la Tarok, men en skade bremsede muligheden for at gøre rent bord i sportens tre klassiske løb. På trods af kun 22 starter blev Rusty Dust medlem af millionærklubben.

Great Challenger har også en europamester på visitkortet. Herlige Tano Bork. Som Orali og Rusty Dust indgår Tano Bork i millionærklubben.

I 2011 blev Great Challenger championhingst i Danmark og sammenlagt er denne titel vundet seks gange. Great Challenger og dennes betydning for dansk avl er uden sammenligning.

Foreningen af Traveropdrættere i Danmark, eller i daglig tale, det mere mundrette Opdrætterforeningen, har siden 1938 været en væsentlig faktor i den danske travavl. Via opkøb af hingste i USA har foreningen igennem årene stillet nyskabende avlshingste til rådighed for de danske opdrættere.

Udover hingsteudbuddet yder Opdrætterforeningen også konsulentbistand og anden hjælp til nuværende og nye opdrættere.

Great Challenger er blevet hingstechampion i årene

  • 2023
  • 2018
  • 2017
  • 2014
  • 2012
  • 2011

 

SENESTE NYHEDER
Copilot 20260621 220752 800x600 1
5. august 2026

Kedelig sag på vej i Sverige

Kedelig sag på vej i Sverige Onsdag eftermiddag kom nyheden i Sverige om, at en af landets travtrænere er under…
anders f jensen t7f7960p 1869606046
5. august 2026

Ny hest til Anders F. Jensen

En karriere bygget på stabilitet og faglighed Anders F. Jensen har i en årrække været en markant skikkelse på Nykøbing…
20249f4d2111f
5. august 2026

Udland – Her reddes hesten

Her reddes hesten fra mosen Mandskab fra Åkra brandstation måtte onsdag rykke ud for at redde to heste, der sad…
SAMARBEJDSPARTNERE