22. august 2026

Forsamlingsforbuddet sænkes

Ulrik Pedersen
DEL NYHEDEN X WhatsApp

Med virkning fra lørdag klokken 12 bliver forsamlingsforbuddet sænket til 50 personer i hele landet. Det vil påvirke løbsdage med deltagelse af amatører.

Det skriver Henrik Boye Ebbesen i dag på Danskhv.dk.

Her skriver man:

Statsminister Mette Frederiksen (S) har her til eftermiddag meddelt, at forsamlingsforbuddet grundet et stigende corona-smittetryk sættes ned til 50 personer over hele landet gældende fra lørdag kl. 12.00.

For trav- og galopsportens vedkommende vil det uvilkårligt få konsekvenser for afviklingen af løbsdage med deltagelse af amatørkuske– eller ryttere.

Dansk Travsports Centralforbund, Dansk Galop og Sport & Udvikling er derfor gået i gang med at finde ud af, hvordan løbskalenderen kommer til at se ud i de kommende uger.

De aktive skal være opmærksomme på, at der kan komme ændringer i allerede offentliggjorte startlister/programmer.

Udmelding vil følge senere her på danskhv.dk.

På dagens pressemøde meldte regeringen også ud, at den såkaldte Superliga-ordning, hvor flere end 500 tilskuere har mulighed for at deltage i sektionsopdelte sports- og idrætsarrangementer, sættes på stand-by. Dette gælder også for landets væddeløbsbaner.

De nye retningslinjer gælder i første omgang til den 4. oktober.

SENESTE NYHEDER
jvb 696x522 1
9. maj 2026

Optakt til Aarhus

Optakt til Aarhus Der er lagt op til et lille, men alligevel spændende program, når Jydsk Væddeløbsbane kører i aften.…
LUCKY MOM NZ9 7788
9. maj 2026

God fredag for Team Juul på Fyn

God fredag for Team Juul på Fyn Stalden kører aktuelt med sin højeste sejrsprocent i flere år, og fredag eftermiddag…
VictorRosleff2 1
8. maj 2026

Sådan gik det danskerne på Åby

Sådan gik det danskerne på Åby Travet.dk følger op med resultater og repriser fra dagens løbsdag på Åby. Sådan gik…
SAMARBEJDSPARTNERE