19. august 2026

Det nærmer sig – travsporten møder publikum i Roskilde

Ulrik Pedersen
DEL NYHEDEN X WhatsApp

Store Hestedag 2026 – travsporten møder publikum i Roskilde

Den første weekend i september bliver Roskilde Dyrskueplads endnu en gang samlingssted for en stor del af den danske hesteverden. Store Hestedag 2026 afvikles den 5. og 6. september, og gennem de senere år har travsporten fået en stadig mere synlig rolle ved arrangementet – ikke mindst takket være en stor indsats fra frivillige kræfter.

Store Hestedag beskrives som Danmarks største event for hest og hund, og i løbet af de to dage kan publikum opleve mere end 1.000 heste. Her mødes stort set alle dele af hesteverdenen med bedømmelser, konkurrencer, opvisninger, clinics og et omfattende udstillings- og shoppingområde.

For travsporten giver arrangementet en ganske særlig mulighed.

Her møder man nemlig ikke kun de mennesker, der allerede følger løbene fra Charlottenlund, Skive, Aalborg eller landets øvrige væddeløbsbaner. Man møder også ryttere, hesteejere, familier og børn, som måske aldrig tidligere har siddet i en sulky eller oplevet en travhest på nært hold.

543172677 10239235283801343 1331859978867000765 n

Travsporten ud blandt nye mennesker

Netop den mulighed har kræfterne omkring blandt andet Charlottenlund Travskole benyttet sig af de senere år.

I 2024 stod Karina Rindom fra Charlottenlund Travskole sammen med omkring 50 frivillige bag travsportens aktiviteter på Store Hestedag. Målet var ikke kun at opstille en informationsstand, men at give de besøgende en reel oplevelse af sporten.

Der blev blandt andet arrangeret ponytræk, væddeløb med store og små heste, aktiviteter både med og uden sulky samt information om mulighederne for at blive en del af travsporten. Hestevelfærd og livet som travhest blev ligeledes formidlet til publikum.

Det er netop denne form for synlighed, der kan være værdifuld.

Travsporten kan være vanskelig at forklare med en brochure alene. Farten, lyden, hestene og oplevelsen af at sidde bag en pony eller travhest skal helst mærkes.

På Store Hestedag får sporten muligheden for at vise sig frem på sine egne præmisser.

544607054 10239219374763627 3751697150635165651 n e1757334309594

De frivillige har båret indsatsen

Samtidig fortæller travsportens deltagelse en historie om noget andet, der er helt afgørende for dansk hestevæddeløb: frivilligheden.

Når et større område skal bemandes en hel weekend, heste og ponyer skal passes, publikum skal modtages, aktiviteter skal afvikles, og børn skal have en god og sikker oplevelse, kræver det mange hænder.

I både 2024 og 2025 samlede indsatsen omkring Charlottenlund Travskole omtrent 50 frivillige. Det var mennesker med forskellige roller i sporten – blandt andet forældre, trænere, ponyfolk og andre aktive – som brugte deres weekend på at præsentere travsporten.

I 2025 var der igen streetrace, talks, ponyer og masser af aktivitet omkring staldene. De frivillige var ikke blot praktisk arbejdskraft. De var også sportens ambassadører.

Det er måske den vigtigste pointe.

Når en besøgende spørger, hvordan man kommer i gang med ponytrav, hvad det koster at have en travhest, eller hvordan man lærer at køre sulky, så gør det en forskel, at svaret kommer fra et menneske, der selv bruger sin fritid på sporten.

Passion kan være svær at markedsføre på en plakat.

Den kan derimod mærkes, når man møder den ansigt til ansigt.

Farten bliver igen en del af Store Hestedag

Travsporten er også på programmet i 2026.

Store Hestedag fortsætter blandt andet med det såkaldte Store Hestedag Derby – Street Race, hvor travhestene konkurrerer over en kort, lige strækning. Konceptet blev en succes året før og gentages derfor.

Der bliver både streetrace med de store travheste, ponytrav og monté. Derudover bliver der mulighed for at prøve en tur i sulky med pigerne fra Charlottenlund Ponytravskole.

Det er travsport i en helt anden ramme end den traditionelle væddeløbsbane.

Her er der ingen stor oval, ingen totohal og ingen traditionel løbsdag. Til gengæld står publikum tæt på hestene og får mulighed for at se farten på ganske få meters afstand.

Det kan være en effektiv introduktion til sporten.

En weekend med stor betydning

Store Hestedag handler naturligvis om langt mere end travsport. Dressur, springning, Working Equitation, forskellige hesteracer, shows og hundeaktiviteter er blot nogle af de mange elementer, der fylder Roskilde Dyrskueplads den 5. og 6. september.

Netop derfor er arrangementet interessant for travsporten.

Man kommer ud af de vante omgivelser og møder mennesker, der allerede har interessen for hesten, men som måske endnu ikke har stiftet bekendtskab med væddeløbssporten.

De seneste års deltagelse har samtidig vist, hvad der kan skabes, når frivillige går sammen om en fælles opgave.

Store Hestedag er derfor ikke alene en mulighed for at vise travheste frem.

Det er også en mulighed for at vise fællesskabet omkring travsporten.

Og når omkring 50 mennesker tidligere har valgt at bruge en hel weekend på at fortælle andre om deres sport, passe ponyer, hjælpe børn, afvikle aktiviteter og tage imod spørgsmål fra tusindvis af besøgende, fortæller det måske mere om travsportens styrke end nok så mange kampagner.

Den 5. og 6. september får dansk travsport igen muligheden for at møde hestefolket på Roskilde Dyrskueplads – og de seneste år har vist, at frivillige ildsjæle kan være nogle af de allerbedste ambassadører, sporten har.

SENESTE NYHEDER
Copilot 20260529 231240 800x600 1
19. august 2026

Kompensation gives til hesteejer

Kompensation gives til hesteejer efter ankeinstans ændrer afgørelse Hesteejeren bag I Don’t Dance kompenseres, efter sportens ankeinstans har ændret vurderingen…
SALGSMENUEN 2
19. august 2026

Salgsmenuen – Det ruller fortsat på

Salgsmenuen på Travet.dk oplever i øjeblikket en pæn aktivitet, og der bliver løbende arbejdet med både nye heste, henvendelser og…
SAMARBEJDSPARTNERE