17. august 2026

Dansk sejr på Solvalla

Ulrik Pedersen
DEL NYHEDEN X WhatsApp

Dansk sejr på Solvalla, og det til Bo Westergaard-trænede Mook.

Mook – Malte Handfast
Sejrede – Præmie 60.000 skr.
Vindertid 1.13,6/2140 m. Auto.

Foto: Trav365/Trond Pedersen

Bo Westergaard har netop fået en trænersejr på Solvalla, og dette til staldens Mook. En god start for weekenden for Aalborg-træneren.

Løbet

Mook blev kørt til sejr af Malthe Handfast, der er en ung mand med hjemmebane på Axevalla. Det så længe ud til Mook ikke havde dagen, da den flere gange undervejs sjuskede med travet.

Malte Handfast lå længe sidst i inderbanen inden, han søgte ud i andet spor, og siden fik man trafikproblemer med en træt hest foran sig. Der blev i sidste sving langt frem, men på en forrygende afslutning kunne Mook afgøre ganske sikkert.

Det var fjerde sejr i år til Malthe Handfast, som er årgang 2004.

Malthe Handfast tog i dag karrierens 23 sejr.

Info.

Præmie 60.000 skr.

Ejer gør Nordic Horse Farm AB.

Opdrætter er Ulf Eriksson m.fl.

Træner er Bo Westergaard

Se løbet her.

 

 

SENESTE NYHEDER
30. juli 2020

Jens Arne er optimistisk

En af flere heste på salgsmenuen er tyske Slimfit (Timoko), som er i Jens Arne Hansens varetægt. I dag er…
30. juli 2020

Ecce tror også på vinderchance

I vores gennemgang af vores salgsmenu i går, var vi en smule bombastisk. Det indømmer vi blankt, og derfor er…
SAMARBEJDSPARTNERE