25. august 2026

Dansk opdræt fortsat ubesejret

Ulrik Pedersen
DEL NYHEDEN X WhatsApp

For Bjarne Fyenbo blev travsporten først en sport da han var 28 år gammel. Selvom mine forældre drev et mindre landbrug, hvor jeg altid havde haft kontakt med dyr, havde jeg mit arbejde på bl.a Aalborg Værft. Det han den danske opdrætter udtalt til Aalborg-banens hjemmeside, hvor han fortsætter.

En dag købte jeg sammen med en kammerat en travhest og vi fik amatørlicens, men allerede fra dag ét kunne jeg mærke at det var opdræt der havde min store interesse. Jeg købte hoppen, Ann Mission, som fik et par gode føl i Hannibal og Kiba Dirt der begge blev solgt til Norge.

I fritiden kom jeg til at hjælpe Simon Krogh, den tidligere formand for Aalborg Væddeløbsbane og efter nogen tid blev jeg ansat til at passe alle deres heste og træne dem. På et tidspunkt søgte Bent Ole Pedersen en mand til at hjælpe ham og det var jo kun et stenkast fra min bopæl.

Det var Stutteriet Bakkelygaard og her lærte jeg meget om at træne og udvikle hestene fra de var helt unge. Bent Ole er den dygtigste hestemand jeg har kendt og han kunne om nogen se på en hest hvilke evner den havde. Den måde han kørte en plag til og gjorde den klar til løb var på det tidspunkt helt unik.

Han lærte mig, at man ikke kan forcere en hest men at grundtræningen og konditionen er nødvendigt for at kunne få hestene til at præstere. Det har jeg gjort til mine og lever efter det den dag i dag.

Opdræt fortsat ubesejret

Danskopdrættede Lerke Halbak (Orlando Vici) indledte karrieren med sejr, og i dag kunne hoppen følge op med endnu en sejr.

På Forus-banen i Norge sejrede Lerke Halbak i tiden 1.18,7/2100 m. Volte.

Præmie: 18.000 NOK

Se løbet her.

SENESTE NYHEDER
17. juni 2020

Bornholm – Opdrætterne er spændte

Onsdag aften er Stutteri Ice-opdrættede Elmo Ice atter til start på den svenske hovedstadsbane Solvalla, og det bliver atter med…
17. juni 2020

Hvad skete der lige

I dagens 2 løb på Nykøbing Falster udspillede der sig en hændelse, som ikke sker hver dag. I dagens 2…
17. juni 2020

Rene Jonassen er optimistisk i dag

Nykøbing Falster Travbane står i eftermiddag for den danske menu, og her skal der afvikles otte væddeløb. En af de…
16. juni 2020

Dansk opdrætter fylder år

Travet.dk har et godt og tæt samarbejde med Stutteri Laser på Fyn. Et stutteri, der ledes af Bo Seisbøll og fruen…
SAMARBEJDSPARTNERE