Martin Sjøholm Jensen fører NM
Martin Sjøholm Jensen fører NM
Det blev en perfekt start på det nordiske mesterskab med danske briller, da det blev til dansk sejr i første afdeling.
Bornholmske Martin Sjøholm Jensen sejrede med Johan Lejon-trænede Lucky Treize.

Sådan gik løbet
Fra start kunne Västerbo Yes Bok tage spidsen fra indersporet for norske Tina L. Henriksen, men allerede i første sving blev ekvipagen afløst af en fremstormende Escaping Face med finske Suvi Vaittinen i sulkyen.
Lucky Treize fik en perfekt start for Martin Sjøholm Jensen, og havnede udvendigt efter få hundrede meter, inden de blev afløst af Medulla Oblongata og finske Marko Majaniemi. Angrebet kom fra Lucky Treize i tredje spor i sidste sving.
På en god afslutning kunne Lucky Treize skære målstregen først i 1.14,1/1609 meter auto. Andenpladsen gik til Västerbo Yes Box, mens Medulla Oblongata holdt til tredjepladsen. Mike Kristensen var sjette, mens Thomas Demant Andersen var nummer ni.
Stillingen i NM efter førstedagen:
- Martin Sjøholm Jensen, Danmark – 15 point
- Tina L. Henriksen, Norge – 12 point
- Marko Majaniemi, Finland – 10 point
- Toni Ripatti, Finland – 9 point
- Jessika Sidbäck, Sverige – 8 point
- Mike Kristensen, Danmark – 7 point
- Christian Persson, Sverige – 6 point
- Frode Espeland, Norge – 5 point
- Thomas Demant Andersen, Danmark, 4 point
- Jörn Ivar Eilertsen, Norge – 3 point
- Suvi Vaitttinen, Finland – 1 point
- Maria Elfstrand, Sverige – 1 point

Om Lucky Treize
Ejer: Johan Lejon
Opdrætter: Johan Lejon
Træner: Johan Lejon
Kusk: Martin Sjøholm Jensen
Vindertid: 1.14,1/1609 meter auto
Førstepræmie: 30.000 svenske kroner
Se løbet her.

Om Martin Sjøholm Jensen
Den bornholmske amatørkusk Martin Sjøholm Jensen har været med i travsporten i Almindingen i mange år, og er søn af den tidligere bornholmske amatørkusk Johnny Jensen, der dog ikke har licens mere.
I det daglige bor 1976-fødte Martin Sjøholm Jensen sammen med Anette Jensen og datteren Julie Sjøholm Jensen, der begge har amatørlicens på Bornholms Brand Park, ligesom Martin Sjøholm Jensen.
Det blev til en fjerdeplads ved DM for amatørkuske sidste år, og bornholmeren sikrede sig adgang til NM, da DM-vinderen Mads Pedersen meldte afbud til det nordiske mesterskab.
For Martin Sjøholm Jensen var det årets femte sejr, men der er stadigvæk et stykke op til jubelsæsonen i 2022, hvor det blev til hele 22 førstepladser. Sidste år hentede amatørkusken 11 sejre.
Fotos af Torben Ager














