Skive Trav

Skive Trav (officielt: Skive Trav Nordvestjysk Væddeløbsforening) er en travbane beliggende i den sydlige udkant af Skive. Det var her at travhesten Tarok havde hjemmebane, ligesom dens træner Jørn Laursen i en årrække har haft stalde og hjemmebane i Skive.

En omgang: 950 meter
Bredde: ca. 20 meter
Opløb: 260 meter
Kørselsretning: Venstre om, mod uret
Dossering: Ja – 18%
Snorestart: 8 heste pr. volte (5+3)
Autostart: 8 heste i første række
Open Stretch: Ja

Trænere

Flemming Ankerdal
T: 30 66 03 52
M: ankerdal1@hotmail.dk

Jan Dahlgaard
T: 28 86 50 24
M: jan.1@mail.tele.dk

Jan Friis
T: 22 33 92 79
M: jan.friis@sport.dk

John Friis
T: 21 81 45 24
M: teamfriis@outlook.dk

Morten Friis
T: 24 26 64 99
M: teamfriis@outlook.dk

Morten Juul
T: 23 25 27 57
M: snuggi@pc.dk

Christian Lindhardt
T: 40 61 32 97
M: lindhardt1@hotmail.com

Knud Mønster
T: 40 32 20 90
M: km@skylinemail.dk

Ole G. Nielsen
T: 60 22 63 18
M: olegjerlev@gmail.com

Jeppe Rask
T: 24 81 01 37
M: staldrask@outlook.dk

Peter Rasmussen
T: 22 37 95 50
M: Lone.rasmussen24@gmail.com

Bent Svendsen
T: 21 47 84 50
M: bent.svendsen@mail.dk

Partnere

Scroll til toppen