Ingen bød prisen – I dag fortsat ubesejret
I 2020 udbød vi den nu 3-årige Hillary Kyvsgård, som i dag stiller til start i Kriteriumsprøverne på Charlottenlund Travbane. Den Bo Westergaard-trænede hoppe stiller til start ubesejret.
Det er blevet til tre sejre i tre starter for Hillery Kyvsgaard, som ingen ville byde prisen på i 2020. Prisen i 2020 var 35.000 kr. I dag er markedsværdien givetvis fordoblet flere gange.
Hillery Kyvsgård er efter From Above U S og svenske Viva La France. Moderen er efter franske Gondole Gede og Great Challenger, så der render fornuftigt blod rundt i denne åring. Gondole Gede er også mor til 11-traveren Nouveau Riche, der vandt ni af karrierens 18 starter.
From Above U S har som far leveret hoppederbyvinderen Dream Girl, Grand Circle vinderen Danielle D D, og Dansk Avlsløbsvinderen Elliot. Af andre gode heste kan nævnes Enzo, Entre Hyrdehøj, Donato Hyrdehøj og Eik Hindø.
I dag gælder det en Kriterieprøve for hopper.
Gik til Bo Westergaard
Hillery Kyvsgård gik sammen med storesøsteren Gabi Kyvsgård til Aalborg-trænere Bo Westergaard tidligere på året. Inden hesten kom i træning hos Bo Westergaard, stod medejeren og medopdrætteren Peter Sudergaard selv for træningen.
Vi kan konstatere, at Trav-Danmark så fejl, da Hillary Kyvsgård i 2020 som åring blev udbudt til salg. Den 3-årige hoppe, har sidenhen lukket munden på kritikkerne.
Når vi skriver, lukkede munden på kritikkerne, så mener vi det faktisk da man i forbindelse med hoppen havde mere travlt med at finde mangler og fejl end at byde på Hillary Kyvsgård.
I dag står hoppen noteret for tre sejre i lige så mange starter.
Foto Burt Seeger.