Auktionsafslutning kl. 20.00.
Husk vores auktionsafslutning kl. 20.00 – Vi kører afslutningen på gårsdagens auktion, hvor vi stoppede i går. Vi kan i dag kun gå ned med for mange besøgende, men det håber vi selvfølgelig ikke på.
AUKTIONSBETINGELSER
På Travet.dk koster det et fast salær på 3 procent plus moms af hammerslaget. Ved privatauktioner er der ikke moms på varen.
Eksempel ved erhvervsauktion:
Vinderbud 10.000 kr., der tillæg 3 procent i salær (300 kr.), som samlet givet 10.300 kr. + moms. Den samlede pris bliver dermed på 12.875 kr.
Eksempel ved privatauktion:
Vinderbud 10.000 kr., der tillæg 3 procent i salær (300 kr.), som samlet giver 10.000 kr. + 300 kr. + moms. Den samlede pris bliver dermed 10.375 kr.
Forud sælæret opkrævet et tilmeldingsgebyr på 400 kr. + moms. I alt 500 kr. Gebyret opkræves uanset om hesten bliver solgt eller ej. Det samme er også tilfældet, såfremt hesten bliver afmeldt auktionen mindre end 48 timer før auktionsstart.
Hvor lang tid løber auktionerne?
En auktion løber typisk to dage – 48 timer.
Ved registrering på auktionens hjemmeside af såvel køber som sælger, accepterer man samtidig de vilkår/betingelser, der herunder er beskrevet.
Travet.dk påtager sig intet ansvar for betaling af den/de solgte vare mellem køber og sælger.
Travet.dk påtager sig intet ansvar for varene, deres stand, eller for det af sælger anførte information af enhver art. Alle parter holder derfor også Travet.dk skadesløst, for hvilket tab, sagsomkostninger, erstatninger, eller andet der måtte være i den forbindelse.
Eventuelt krav/ønske om sundhedsattest, handelsundersøgelse og/eller drægtighedsattest påhviler køber og sælger, og er Travet.dk uvedkommende.
Registrering
For at kunne deltage i budgivning kræver det en forudgående køber registrering, hvis data bruges til at udfærdige en faktura for et evt. køb Dette kan kun foregå online via travet.dk, og gives ikke videre til tredjepart jvf. Persondataloven. Du registrer selv din profil under “Opret konto”. Det sker med angivelse af navn, adresse, postnummer, by, telefonnummer og e-mailadresse.
Bud
Salgsperioden vil blive udvidet med 5 minutter, hvis der bydes indenfor de sidste fem-minutter. 1. eksempel: 4 minutter før tidsfristen bliver der budt på en tilmeldt hest: Der ligges derefter fem minutter til så auktionen kører samlet 9 minutter. 2. eksempel: 30 sekunder før tidsfristen bliver der budt på en tilmeldt hest. Der ligges derefter fem minutter til, så auktionen samlet kører 5 minutter og 30 sekunder. Bud kan indsendes, så snart auktionen er påbegyndt på det angivende tidspunkt.
Afbrydelse af en auktion og tekniske forbehold Travet.dk er ikke ansvarlige for forsinkelser, driftsforstyrrelser eller tekniske problemer af nogen art, heller ikke, selv om det skyldes vores computere eller tekniske forhold hos os.
Økonomi
Ved alle genstande, der sættes til salg på Travet.dk, skal der oplyses, at beløbet er med moms. Såfremt det ikke er tilfældet, vil det blive oplyst i forbindelse med auktionen.
Travet.dks ansvar
Travet.dk kan ikke drages til ansvar for forsinkelser eller andre problemer med kunders internetforbindelser eller opkobling samt ved anvendelse af ikke-tidssvarende computere eller programmer. Såfremt større driftsforstyrrelser eller nedbrud skulle indtræffe, kan Travet.dk forlænge auktionerne.
Bemærk
Alle varer/heste købes som beset på hjemmesiden uden garanti eller reklamation hos Travet.dk. Det skal bemærkes, at Travet.dk ikke foretager kontrol af ting, der sættes til salg via hjemmesiden.
Efter auktionen
Efter auktionsslut får alle sælgere, som har solgt på auktionen en faktura, hvor købernes oplysninger fremgår med navn, telefon og mail. Sælger kontakter den oplyste køber (fremgår i fakturaen), og informationer om afhentning, betaling m.m. aftales.
Det skal bemærkes, at hesten/varen står hos sælger for købers egen regning og dertil tilhørende risiko, indtil at den er i hænge hos køber. Travet.dk kan på ingen måde stilles til ansvar herfor.