Flot trænerarbejde – Gitte og Jan
Efter 10 år som amatør startede Gitte Madsen som professionel travtræner 31. marts 1994. Gitte Madsen har på nogle områder gået sine egne veje og brugt de metoder, som hun nu engang finder, er bedst.
Gitte Madsen har gjort det flot i en lang trænerkarriere. Der er først mange fine heste frem og årgangsmæssigt har Gitte Madsen vundet Dansk Trav Derby.
Magic Sisa nåede i en meget flot karriere at indløbe 2.346.259 kr., ligesom det blev til 16 sejre.
I dag driver Gitte Madsen en trænervirksomhed med 12 heste på træningslisten. Der har gennem tiden været enkelte kvindelige travtrænere. Men ingen af dem har været så langtidsholdbar
Går sine egne veje
Gitte Madsen har gennem tiden på nogle områder gået lidt sine egne veje og brugt de metoder, som hun nu engang finder, er bedst.
Omkring behandling gør Gitte Madsen i høj grad brug af alternativ træning og behandling af staldens løbsheste. Det være sig vandbånd, laser-/langbølge behandling og osteopati, hvor samarbejdet med Le Tølbøll har været velfungerende i mange år.
Det samarbejde har båret frugt, og konceptet er godt sammensat.
Gitte Madsen benytter primært Jan Tranholm og flere af de danske topkuske til staldens heste. Gitte Madsens egen største succes, har hun tidligere fortalt var, da hun vandt provinsmesterskabet med Nikki Raun.
En anden helt speciel ting ved Gitte Madsen er, at hun har sin mand Jan Tranholm, ansat i sin trænervirksomhed. Det både at skulle dele privatlivet men også arbejdslivet kan for mange nok være lidt udfordrende, men ikke for Fru Madsen, som kontinuerligt har leveret flotte resultater sammen med sin mand.
Tiltalende vinder af 2-årsløbet
Gitte Madsen overlod i går den store scene til Jan Tranholm, som blev interviewet efter sejren i årets første 2-års løb. Et eksempel på et perfekt og velfungerende samarbejde.
I gårsdagens 2-års løb kunne Birger Jørgensen køre først over målstregen bag Thomas Baastrup-ejet Illusion Epice. De 2-årige hoppe er efter Orlando Vici og hoppen F The Big One.
Moderen F The Big One er en ustartet hoppe, der er opdrættet af Júrgen Hanke. Illusion Epice er hoppens første afkom og bedre start i avlen får man ikke med en debutvinder i årets første 2-års løb i Danmark.
En flot, velforberedt og tiltalende model kunne Team Gitte Madsen fremvise i går. Det er ikke første og nok heller ikke sidste gang, at Gitte Madsen og Jan Tranholm formår at føre tiltalende ungheste frem i deres regi. Gårsdagens vinder Illusion Epice bliver særdeles interessant at følge fremadrettet.